-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 23 Ocak 2022 Pazar
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
 Anasayfa    >  Güncel
  Çiftlikköy öğrencileri kompost tesisini ziyaret etti   29.11.2021  
   Çiftlikköy GSD İlkokulu’nun Çevre Kulübü öğrencileri, 20-28 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinlikleri dolayısıyla okullarında topladıkları evsel atıkları, Çiftlikköy Belediyesi’nin Kompost tesisinde geri dönüştürmeyi öğrendiler. Minik öğrenciler, ilk defa gördükleri kompost tesisinde atıkların geri dönüştürülür hale getirilmesini ilgiyle izledi.
   

Çiftlikköy Belediyesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği’nden hibe desteği kazanan ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ projesinin temelini oluşturan kompost tesisinde proje ekibi tarafından öğrenciler gruplar halinde kompost makinasına okullarında topladıkları atıkları sırayla attılar.

Makinenin işleyişi ve geri dönüşümle elde edilen verimli toprak hakkında bilgiler alan öğrenciler, ardından okullarına geri döndüler.

 

Silpagar, “Gayet verimli çalışmalar oldu”

20-28 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası (European Week for Waste Reduction-EWWR) etkinlikleri kapsamında Çiftlikköy Belediyesi’nin çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiğini belirten Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Bu önemli hafta dolayısıyla atıkların azaltımı ve geri kazanımı ile ilgili olarak okullarda okuyan öğrencilerimize ödül ve hibe desteği alan belediye projemiz olan ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe Projesi’yle ilgili bilgiler verdik.

Önce GSD İlkokulu öğrencilerine okullarında bir seminer gerçekleştirdik. Ardından Proje Ekibimiz, Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetimler Akademisi tarafından ZOOM üzerinden gerçekleştirilen ‘Atık Azaltımı Bağlamında Belediye Tecrübe ve İyi Uygulama Paylaşımı’ sunumuna katılarak, diğer belediye ve STK’larla deneyimlerini paylaştılar.

Son olarak yine Çiftlikköy GSD İlkokulu’nun Çevre Kulübü öğrencilerini geri dönüşüm tesisimize götürerek, evsel atıkların geri dönüştürüldüğü kompost tesisimizi yerinde görmelerini sağladık. Gayet verimli çalışmalar oldu. Bu çalışmayla onları bu konudaki bilinçlendirmeyi ve atık azaltımı ile ilgili farkındalıklarını artırmış olduk.” Dedi.

 

Çiftlikköy’deki organik atıkların dönüştürülerek geri kazandırılması temeline dayanan ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe Projesi’ ile ilçe sahilinden toplanan deniz yosunları ve esnaflardan alınan evsel atıklar komposta dönüştürülerek bitkiler için yeniden kullanılması sağlanıyor.

 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

Polat ‘’Saygınlık, hak ve hukuk istiyoruz’’
İdris Durmuş


KIŞ VE SOKAK HAYVANLARI
Süleyman Çelebi
Çeşni

KARMAŞIK DÜNYA GÜNDEMLERİNDE YERİMİZ.

Copyright © 1995 - 2022
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!